OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Pyrenejský mastin - standard č. 92 E
Zařazení - Skupina FCI II -pinčové, knírači, molossové a švýcarští salašničtí psi

 

Celková charakteristika - velmi velký pes nadprůměrného formátu a středních proporcí, harmonický , silný a svalnatý s pevnou kostrou. Přes svoji mohutnost nesmí budit dojem těžkopádnosti ani lenivosti. Srst je přiměřeně dlouhá. Vážná chyba - celková slabost nebo lymfatický vzhled.


VYLUČUJÍCÍ KRITÉRIUM-NÁZNAKY KŘÍŽENÍ S JINÝMI PLEMENY

 

Povaha - vůči lidem je přátelský, klidný, ušlechtilý a je velmi inteligentní, současně je odvážný a hrdý vůči cizím, před nimiž nikdy neuhýbá. Jeho vztah k ostatním psům je dobromyslný a díky své síle si je vědom své převahy. Je -li to třeba, bojuje velmi vydatně a šikovně, což je zděděné chování vyplývající ze staletí bojů proti vlkům. Jeho mohutný štěkot vychází z hlouby hrudníku, jeho výraz je bdělý. Chyba - celkově nevyrovnaná povaha. 

 

Použití - výborný hlídač a ochránce. Dříve se pyrenejští mastinové používali k obraně před šelmami především proti vlku a medvědům. Dnes je to vynikající hlídací pes zemědělských usedlostí a jejich obyvatel, je snadno cvičitelný. Plaší, bojácní a povahově nevyrovnaní jedinci musí být vyloučeni z chovu.

 

Důležité míry  - vzhledem k přiměřeným proporcím měří délka trupu jen o něco více než kohoutková výška. Je to ve všech proporcích vyvážený a harmonický pes. Délka mozkovny jev poměru s délkou hřbetu nosu 5:4. Šířka mozkovny odpovídá její délce nebo ji poněkud přesahuje. Poměr kohoutkové výšky k obvodu hrudníku činí přibližně 7:10. 


Temeno - celkový vzhled: je široké, silné z profilu lehce kovexní. Šířka mozkovny odpovídá její délce nebo jí lehce přesahuje. Týlní hrbol je vyjádřen. Stop je mírný, málo vyjádřený, ale přesto viditelný. 
Obličejová část hlavy - hřbet nosu při pohledu z profilu je rovný. Nosní houba: černá, vlhká, velká a široká, lehký nedostatek - při pohledu z profilu lehce klenutý hřbet nosu. 


Tlama  - při pohledu shora je tlama lehce trojúhelníková , protože od svého širokého nasazení se směrem k nosní houbě postupně a zřetelně zužuje, aniž by však působila špičatým dojmem. Chyba - špičatá nebo přehnaně tupá tlama.


Pysky - horní pysk by měl být bez jakéhokoliv náznaku hadrovitosti, dobře překrývat spodní pysk. Spodní pysk tvoří výrazný koutek tlamy. Sliznice by měly být černé. 


Zuby  - bílé, silné a zdravé. Velké , špičaté a dobře zapadající špičáky, aby mohly dobře uchopit kořist. Silné a mohutné stoličky. Řezáky spíše malé. Nůžkový skus .Plný počet premolárů (třenových zubů) . Nedostatek - klešťový skus, chybění premoláru. Chyba - mírný podkus, ztráta premolárů nebo špičáků, která nevznikla úrazem, drobné vady zámku skusu špičáků.


Oči - malé, mandlového tvaru, přednost mají tmavé oči. Pozorný, ušlechtilý, sympatický a inteligentní výraz, velmi ostrý pohled vůči cizím. Chyba - silně vyjádřené ektropium nebo entropium. Oční víčka - černě zbarvená. Je-li vzbuzena pozornost psa , jsou víčka pevně přiléhající k oční bulvě povytažena. V klidu je pro plemeno typické lehce povolené dolní víčko, které odhaluje malý proužek spojivky. Řasy - výrazné a černé.


Uši - středně velké, trojúhelníkové, ploše visící , nasazeny nad linií očí. V klidu visí a dobře přiléhají k líci. Při vzrušení zřetelně odstávají od tváře, v zadní části horní třetiny mírně vztyčené. Uši musí být nekupírované. Chyba - neskvrnité uši, kupírované uši.


Krk - ve tvaru komolého kužele, široký, silný, svalnatý, ohebný. Kůže silná a poněkud volná. Dvojitý dobře vyvinutý , ale ne přehnaný lalok.


Trup - celkový dojem: pravoúhlý, mohutný a robustní, budí dojem velké síly, je ale pohyblivý a pružný. Kohoutek je dobře vyjádřený. Linie hřbetu je rovná, vodorovná i v pohybu. Hřbet je silný a svalnatý. Nedostatek - linie hřbetu ne zcela rovná, v pohybu se vlnovitě pohabuje, ale tento pohyb není přehnaný. Chyba - lehce pronesený hřbet.


Bedra - dlouhá, široká a silná, ke slabinám se poněkud zužují. Záď - je široká a silná. K horizontále a linii hřbetu skloněná cca 45 stupňů. Výška zádi odpovídá kohoutkové výšce.Chyba - oproti kohoutku silně přestavěná záď.


Hruď - široká, hluboká, dobře svalená, mohutná. Vystupující prsní kost. Žebra s velkými mezižeberními mezerami, dobře klenutá. Poměr kohoutkové výšky k obvodu hrudníku odpovídá zhruba 7:10.


Břicho a slabiny - břicho přiměřeně vtažené, hluboké  slabiny, velmi široké.


Ocas - středně vysoko nasazený, v nasazení velmi silný a ohebný. Srst ocasu - je vysloveně dlouhá a tvoří nádhernou vlajku. V klidu ocas visí, dosahuje nejméně k Hleznům, v poslední třetině vždy trochu zahnutý. V pohybu a při vzrušení nese pes ocas jako šavli, na konci výrazně zatočenou (háčkující ) , ale nikdy není zahnutý v celé své délce, ani zcela vytočený nahoru nebo ležící na hřbetě. Chyba - kupírovaný ocas, ocas položený na zádi ,chybějící vlajka, chybějící háčkování na špičce ocasu.


Končetiny - hrudní končetiny - při pohledu zepředu svislé, rovné a rovnoběžné. Svaly a šlachy jsou zřetelně patrné. Předloktí třikrát delší než nadprstí. Silné kosti se silným nadprstím. Plece - dobře svalené, lopatka šikmo uložená, delší než předloktí. Nadloktí - velmi silné. Lokty silných kostí dobře přiléhající ke hrudnímu koši. Předloktí - silné kosti, rovné. Úhel - lopatka - pažní kost : cca 100 stupňů. Úhel: pažní kost - předloktí: cca 125 stupňů. Přední nadprstí - při pohledu z boku málo skloněné, prakticky je pokračováním předloktí.


Tlapy - kočičí tlapka. Prsty uzavřené, se silnými a vysoko klenutými články. Drápy a polštářky silné a odolné. Přiměřeně vyvinutá a osrstěná kůže mezi prsty. Chyba - v pohybu tlapy hrudních končetin vybočující do stran, končetiny nepostaveny svisle, celková slabost končetin a tlap. 


Pánevní končetiny - silné, svalnaté. Při pohledu ze strany přiměřeně úhlené. Při pohledu zezadu a ze strany svislé, zadní nadprstí rovné a svislé. Pánevní končetina musí psovi poskytovat potřebný silný a elegantní posun. 
Stehno - silné a svalnaté. Úhel pánev - stehno:cca 100 stupňů. Podkolení je dlouhé, dobře svalené, silných kostí, úhel stehno - podkolení: 11 120 stupňů. Zadní nadpstí: dobře vyjádřené s viditelnou achilovkou. Úhel hlezna: otevřený, cca 130 stupňů.


Tlapy - kočičí tlapky, lehce oválné, poněkud delší než tlapy hrudních končetin. Jednoduché nebo dvojité paspárky mohou také chybět , mohou se i amputovat. Při stejné kvalitě psů se dává přednost psům s dvojitými paspárky. Chyba - kravský postoj, hlezen v klidu a v pohybu, celková slabost končetin a tlap.


Pohyb - přednost se dává klusu, který by měl být harmonický , silný a elegantní. Bez sklonu k vybočování. Žádný mimochod.


Kůže - elastická , silná, růžová s tmavě pigmentovanými místy. Všechny sliznice mají být černé.


Osrstění - srst je hustá, silná a přiměřeně dlouhá. Ideální je polodlouhá srst, jejíž délka je uprostřed horní linie těla zhruba 6 až 9 cm, srst je delší na plecích, na krku a pod břichem na zadní straně končetin a na ocase, kde na vlajce není její struktura tak drsná jako na ostatních částech těla. Srst by měla být drsná, její struktura není vlněná. Nedostatek - srst lehce zvlněná, srst ve střední části hřbetní linie poněkud přesahující délku 9 cm. Chyba - silně zvlněná nebo rozcuchaná srst, srst ve střední části hřbetní linie kratší než 6 cm nebo delší než 11 cm.


Zbarvení - základní barva je bílá , vždy s dobře utvářenou maskou. Někdy jsou na těle psa nepravidelně rozmístěné ostře ohraničené skvrny stejné barvy jako maska. Uši jsou vždy skvrnité. Tříbarevné nebo čistě bílé exempláře jsou nežádoucí. Špička ocasu a spodní části končetin jsou vždy bílé. Maska má být dobře ohraničená. Výhodou je ostré ohraničení skvrn. Srst by měla být od kořínků co nejsvětlejší, v ideálním případě zcela bílá. Nejvíce ceněné barvy jsou (v pořadí oblíbenosti ) čistě bílá ( sněhově bílá ) se středně šedými, stříbřitě zbarvenými, intenzivně zlatožlutými, hnědými, černými, světle béžovými, pískově zbarvenými nebo žíhanými skvrnami. Nežádoucí jsou červené skvrny a bílo-žlutá základní barva.


VYLUČUJÍCÍ KRITÉRIUM - ŠPIČKA OCASU A DOLNÍ ČÁSTI KONČETINY JINÉ NEŽ BÍLÉ, SRST VÝLUČNĚ BÍLÁ, CHYBĚJÍCÍ BÍLÁ BARVA, CHYBĚJÍCÍ MASKA, NEOSTŘE OHRANIČENÉ SKVRNY, ŠPATNĚ SE ODLIŠUJÍCÍ OD ZÁKLADNÍ BARVY.

Poznámka: Všichni psi musí mít dvě viditelně normálně vyvinutá varlata zcela uložená v šourku.

 

VYLUČUJÍCÍ KRITÉRIUM - SRST VE STŘEDNÍ ČÁSTI HŘBETNÍ LINIE JEN 4 CM, NEBO KRATŠÍ , SRST DELŠÍ NEŽ 13 CM.VYLUČUJÍCÍ KRITÉRIUM - DOLNÍ ČÁST KONČETIN JINÁ NEŽ BÍLÁVYLUČUJÍCÍ KRITÉRIUM- DOLNÍ ČÁSTI KONČETIN JINÉ NEŽ BÍLÉVYLUČUJÍCÍ KRITÉRIUM - ŠPIČKA OCASU JINÁ NEŽ BÍLÁVYLUČUJÍCÍ KRITÉRIUM - VELMI VÝRAZNÝ PŘEDKUS NEBO PODKUS.VYLUČUJÍCÍ KRITÉRIUM - DEPIGMENTOVANÁ SLIZNICEVYLUČUJÍCÍ KRITÉRIUM - DEPIGMENTOVANÁ NOSNÍ HOUBA, ROZŠTĚP NOSU

Hlava – velká, silná, přiměřeně dlouhá. Délka mozkovny je v poměru 5:4 k délce hřbetu nosu. Podélné osy lebky a tlamy jsou velmi lehce divergující až téměř souběžné. Při pohledu ze shora musí být hlava a tlama stejnoměrně formovaná, bez velkého rozdílu v šířce u nasazení tlamy a ve spáncích. Při pohledu ze strany by měla být hlava hluboká a neměla by být klenutá.

Velikost  - výška nahoru neomezená, při stejné kvalitě se vždy dává přednost větším jedincům, minimální výška: PSI 77 cm, FENY 72 cm. Je žádoucí ,aby byly uvedené minimální hodnoty podstatně překročeny. Psi by měli být vyšší než 81 cm a feny vyšší než 75 cm.
Zdroj: www.fci.be